ÇAKÜ Avrupa üniversiteler birliğine tam üye oldu

27 Şubat 2024 tarihinde Rektör Prof. Dr. Harun ÇİFTÇİ tarafından imzalanan Avrupa Üniversiteler Birliği’ne (EUA) (https://eua.eu/)  bireysel tam üyelik başvurusu Avrupa Üniversiteler Birliği Konseyi tarafından kabul edilmiştir.

Rektör Çiftçi ‘49 Avrupa ülkesinde 800’den fazla üniversiteyi temsil eden birliğe Türkiye’den bireysel tam üyelik hakkına sahip olan 40. Üniversite olmanın haklı gururunu yaşadıklarını belirtti. Bu üyelik ile artık Çankırı Karatekin Üniversitesinin Araştırma-Geliştirme, sürdürülebilir kalkınma, etik değerler, açık bilim ve açık erişim gibi çalışmaları, birliğe üye olan diğer üniversiteler ile yürütmeyi amaçladıklarını ve en kısa zamanda da birliğe üye olan üniversite rektörlerini üniversitemizde ağırlamayı planlandıklarını’ ifade etti.

Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA); üyeleri arasında daha iyi iş birliği ve dünyadaki prestijli üniversiteler ile ortaklıklar geliştirerek birliğe üye üniversitelerin uluslararasılaşmasını sağlamlaştırmak, üye üniversitelerin uluslararası görünürlüğünü artırmak için projeler ve çalışmalar yaparak üniversitelerin gelişime katkı sunmaktadır. Rektör Çiftçi, Avrupa Üniversiteler Birliği’ne (EUA) üyeliğin ÇAKÜ’nün tüm akademik birimlerinde aktif olarak kullanılmasını, Avrupa Üniversiteler Birliği’ne üye üniversiteler ile ortak projeler, konferanslar, çalıştaylar geliştirmesini beklediklerini ifade etti.

Üyelik sürecinin hazırlanmasından imza aşamasına kadar olan süreçte emekleri olan Uluslararası İlişkiler Ofis Başkanlığı’na ve personeline teşekkürlerini ileten Rektör Çiftçi, bundan sonraki süreçte de üniversite için özverili çalışmalara devam edeceklerini belirtti. 

Yayınlanma Tarihi: 21 Mayıs 2024 Salı